نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

موضع حمایتی امام جمعه شهرستان از آموزش و پرورش

موضع حمایتی امام جمعه شهرستان از آموزش و پرورش


امام جمعه شهرستان ابرکوه در جلسه شورای آموزش و پرورش مطرح نمود:
در ابرکوه، جز موضع حمایتی برای آموزش و پرورش، هیچ موضع دیگری نیست. حرف اول و آخر بنده همین خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی اداره آموزش و پرورش شهرستان ابرکوه، امام جمعه شهرستان ابرکوه، در پاسخ به سؤالات اعضای شورای آموزش و پرورش شهرستان ابرکوه در مورد سخنان ایشان در خطبه های نمازجمعه 6  اسفند ماه پیرامون هفته تربیت و آموزش و پرورش، اظهار داشت: معلم به عنوان مؤثرترین عنصر تعلیم و تربیت در کشور است. هرچقدر به این قشر بیشتر توجه شود، آثار آن در تربیت دانش آموزان نمایان تر خواهد شد.

"حجت الاسلام حسینی" اظهار داشت: آنچه از ناحیه خود امام جمعه مطرح شده است، اتکاء بر همیاری و همکاری اولیا و مربیان است؛ بدان معنا که آموزش و پرورش یک تنه و به تنهائی نمی تواند این بار را از زمین بردارد.

وی افزود: همه می دانید تربیت، تراز انقلاب و اسلام و ضرورت مستمر جامعه است و نسبت به نقش کلیدی و مؤثر آموزش و پرورش، به عنوان متولی این امر مهم و تعالی بخش، تقدیر شده است؛ اما آنچه در مورد مبحث مشکل اخلاقی – رفتاری دانش آموزان، اسباب گلایه شد؛ کلی گوئی بود. آیا دانش آموزان فقط در ابرکوه هستند یا بحث کلان کشوری است؟! یک کلمه «اگر» در گفته بنده بوده است که ظاهراً  این «اگر» در خبر حذف شده است. در خطبه ها اینگونه مطرح شد که اگر مشکل اخلاقی، رفتاری و پرورشی در دانش آموزان باشد؛ معلول سهل انگاری در امور تربیتی مدارس و کوتاهی والدین است. هر دو باید دست به دست هم دهند. حرف اول و آخر همین است و حرف تازه ای هم نیست. پس از آن هم به اولیا توصیه شد که آموزش و پرورش را یاری دهید و همه بار را روی دوش آموزش و پرورش نگذارید.

وی ادامه داد: واقعیت همین است که اگر اولیا کوتاهی کنند، آموزش و پرورش به تنهائی نمی تواند جوابگوی این همه نقیصه ها باشد و اگر آموزش و پرورش نیز کوتاهی کند؛ اولیا به تنهائی نمی توانند این بار را بردارند.

"حسینی" در مورد دیدگاه خود در مورد آموزش و پرورش اظهار نمود: اگر دیدگاه امام جمعه را در مورد آموزش و پرورش و نقش مربیان پرورشی می خواهید؛ به صحبت های منتشر شده در سایت ایرنا مراجعه و آن را به استان نیز منتقل نمائید تا بدانند دیدگاه ما در مورد آموزش و پرورش چیست و در ابرکوه هیچ اتفاقی نیفتاده است؛ چون عقیده و باور ما این است که تضعیف آموزش و پرورش، تضعیف یک شهر و شهرستان و تضعیف همه ارزش هائی است که در این شهرستان برای همه ما ارزش و جلوه دارد.

وی افزود: یک بار دیگر روی این نکته تأکید می شود- همانطور که در خطبه های نماز جمعه نیز بیان شد- که معلم به عنوان اثرگذارترین عنصر تعلیم و تربیت در کشور است؛ لذا به هر میزان به این قشر زحمتکش بیشتر توجه و رسیدگی شود، آثار آن در تربیت دانش آموزان نیز نمایان تر خواهد شد.

چیزی که بارها و بارها اعتراضاتش در اشکال و انواع مختلف از سوی بنده بیان شده است که چرا مهم ترین دستگاه فرهنگی را با مسامحه کارترین شیوه دنبال می کنیم؟ چرا حقوق آموزش و پرورش، در نهایت ضعف و کاستی است؟

وی در مورد حوزه پرورشی اظهار نمود:  موقعیت آموزش و پرورش و حوزه پرورشی، موقعیتی تعارفی نیست؛ موقعیتی ارزشی، عملی و واقعاً تقویتی است. حوزه پرورشی زمانی موفق است که نسبت به آن موضع تقویتی داشته باشیم. اگر موضع تقویتی در کار باشد، امور تربیتی در هر زمینه ای موفق می شود. اما اگر همه بار را بر دوش حوزه پرورشی بیندازیم؛ آموزش کارش به پرورش نباشد، اولیا کارشان به امور پرورشی دانش آموز نباشد و همه طلبکار باشیم؛ دیگر بی انصافی محض است و ما هم اذعان به این بی انصافی داریم و نباید باشد.

امام جمعه شهرستان ابرکوه، همچنین آمادگی خود را برای تجلیل از فعالان حوزه پرورشی در نماز جمعه و در قالب تقدیر نامه مشترک اعلام نمود و از آموزش و پرورش، مدارس، شورای شهر و ... خواست تا با نصب پلاکارد، هفته تربیت  را گرامی بدارند.

"حجت الاسلام حسینی" افزود: ما در خصوص آثار مثبت و تعالی بخشی که آموزش و پرورش در بخش ارتقاء سطح فکر و فرهنگ و اعتقادات جامعه دارد، به صرف گفتن تشکر اکتفا نکردیم و نمی کنیم؛ چون موقعیت آموزش و پرورش برای ما اعلاست؛ موقعیتش برای ما برجسته است؛ چرا که دار و ندار جامعه از آموزش و پرورش است. این را کسی نمی تواند منکر شود و کسی نمی تواند حرفی در مقام تضعیف آموزش و پرورش بیان کند.

وی در پایان از تلاش های آموزش و پرورش و حوزه پرورشی تشکر و قدردانی نمود.