جشنواره فرهنگی، هنری و ورزشی دانش آموزان عشایری استان یزد

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد گفت : عشایر رنگین کمانی از آداب و رسوم و فولکور و فرهنگ عامه ایران هستند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، "عباسعلی دانافر" روز پنجشنبه در جشنواره دانش آموزی عشایر استان یزد که در روستای "کر" کرخنگان مروست برگزار شد اظهار داشت : عشایر رنگین کمانی از آداب و رسوم و سنت ها هستند که میراث فرهنگی را حفظ می کنند و این بسیار ارزشمند است.
"عباسعلی دانافر " افزود: بخشی از فرهنگ جامعه ایرانی اسلامی ما به دست عشایر است و این میراث و آداب و رسوم را باید به نسل جوان منتقل کرد و برگزاری این چنین جشنواره هایی گامی در راستای گسترش این فرهنگ است.
دانافر برگزاری این جشنواره را گامی در راستای حفظ ، انتقال و تعالی این فرهنگ مانا دانست و افزود : رسالت ما این است که این میراث باشکوه فرهنگی را نه تنها حفظ کنیم بلکه به نسل کودک و نوجوان منتقل کنیم و آن را توسعه و تعالی ببخشیم .
وی ادامه داد: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، توجه خاصی به عشایر شده و آموزش و پرورش استان هم عنایت ویژه ای  به عشایر دارد و  برگزاری این برنامه در جهت همراهی با فرهنگ و سنت عشایر است.
مدیرکل آموزش و پرورش افزود: استان یزد ۲۹ آموزشگاه عشایری دارد که یک هزار و ۲۰۰ دانش آموز را پوشش می دهد و عمدتاً در شهرستان های ابرکوه و خاتم قرار دارد و در اجرای این گونه برنامه ها ضمن توجه به نقاط کمتر برخوردار به دنبال اجرای عدالت آموزشی نیز هستیم.
وی گفت  : درسند تحول بنیادین رویکرد و جهت گیری عدالت آموزشی و بحث شکل گیری متوازن هویت دانش آموزان را می توان به آموزش و پرورش عشایری ارتباط دهیم که هویت اسلامی و ایرانی دانش آموزان و در کنار آن هویت منطقه ای و محلی  با برگزاری این جشنواره ها شناسایی و تقویت می شود .
مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود  به اجرای طرح بوم در مدارس استان اشاره کرد و گفت: در این طرح دو نوع برنامه اجرا می شود یک، برنامه های رسمی که در سراسر کشور به صورت یکسان انجام می شود و یکی هم اجرای  برنامه ها بر اساس ویژگی های فرهنگی قومی هر منطقه و اقلیم اجرا می شود.
دانافر افزود: عشایر انسان های نجیب و شجاعی هستند و این ویژگی ها باعث شده هویتی جذاب داشته باشند و امیدواریم برگزاری این جشنواره باعث انتقال ارزش ها و مفاهیم و آداب و رسوم و هنرها و همه زیبایی هایی که همچون نخ تسبیح فرهنگ چندین هزار ساله ایران اسلامی ما هستند به دانش آموزان منتقل کنند و ما هم نقش کوچکی برای انتقال این رنگین کمان فرهنگ به نسل جدید داشته باشیم.
فرماندار خاتم نیز در این جشنواره اظهار داشت: بیش از صد و هشتاد وهفت هزار دانش آموز عشایر ایران که اکثریت قریب به اتفاق در مدارس روستایی عشایری به تحصیل مشغول هستند به عنوان سرمایه های معنوی ما در کنار دیگر دانش آموزان فعالیت دارند.
" فرجام فاضلی " گفت: عشایر نمونه عینی اقتصاد مقاومتی هستند و در زمینه های کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی و عرصه های دیگر حضوری چشمگیر و قابل توجهی داشته و دارند.
فاضلی افزود: عشایر ایران بسیاری از فعالیت های موثر را در دست دارند و هرچند فقط یک و نیم درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند ولی ۲۸ درصد فعالیت های کشاورزی و ۲۵ درصد تولیدات دامپروری و ۴۰ درصد تولیدات صنایع دستی کشور متعلق به آنهاست که علاوه بر حفظ امنیت در مناطق مختلف در اقتصاد مقاومتی نیز همواره حضور فعال داشته و دارند.
وی ادامه داد: در خاتم نیز عشایر حضور دارند و یکی از جاذبه های شهرستان نیز فعالیت های مرتبط با فعالیت های اقتصادی عشایر است.

فرماندار خاتم گفت: این شهرستان در جنوبی ترین نقطه استان یزد و هرات مرکز آن در فاصله ۲۴۰ کیلومتری شهر یزد مرکز استان قرار دارد و شهر مروست نیز در ۱۸۰ کیلومتری مرکز استان واقع است و این شهرستان با استان های کرمان و فارس هم مرز است.
فاضلی افزود: خاتم از لحاظ وسعت، سومین شهرستان استان یزد است که هشت هزار و ۳۵۰ کیلومتر وسعت، دارای دشت و کوهستان و عشایر هم است و در دامنه دشت های سلسله جبال زاگرس نقش بسیار ارزشمندی در عرصه های مختلف دارد.
وی ادامه داد: عشایر خاتم که نماد عینی اقتصاد مقاومتی هستند در دامپروری، تولید پوشاک، مواد لبنی و پروتئینی و دیگر موارد همواره دست رنج عشایر زبان زد عام و خاص بوده و تحریم های ظالمانه در بخش کشاورزی و علی الخصوص بخش عشایری هیچ گونه تاثیری نداشته و همواره از دست رنج خودشان و مواهب طبیعی استفاده کرده اند.
فرماندار خاتم اظهار داشت: بیش از هفت هزار دانش آموز عشایر ایران که اکثریت قریب به اتفاق در مدارس روستایی عشایری به تحصیل مشغول هستند به عنوان سرمایه های معنوی ما در کنار دیگر دانش آموزان فعالیت دارند.
همچنین سعیده بهادرزاده، معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش یزد گفت: برگزاری این گونه جشنواره ها نقش مهمی در ظهور و معرفی استعدادها دارد و خوشبختانه در این جشنواره بخش زیادی از دانش آموزان عشایر، هنر و استعدادهای خود را به ویژه در زمینه قومی و بومی و محلی در معرض دید عموم قرار داده اند و شاهد توانمندی های بسیار زیادی در بین دانش آموزان عشایر بودیم که مایه مباهات و قابل تقدیر استکه امیدواریم برگزاری این گونه جشنواره ها نقشی در جهت معرفی توانمندی های هر منطقه خواهد داشت.
محمدی، رییس آموزش و پرورش مروست نیز در این مراسم گفت: تمام برنامه های اجرا شده در این جشنواره با کمک و همت دانش آموزان انجام شد و سعی شده برنامه های بومی محلی، غذاهای و آیین های سنتی در آن اجرا شود که در قالب غرفه های مختلف در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است.
در این مراسم مسئولان استان و شهرستان و همچنین روسای  ادارات آموزش و پرورش شهرستان ها حضور داشتند.
اجرای دکلمه، شعر خوانی، عروسی سنتی، سرود محلی با نوای نی و.... از برنامه های این مراسم بود.

آدرس کوتاه: