تکریم و معارفه مدیرکل نوسازی مدارس استان یزد

آیین تکریم و معارفه مدیر کل نوسازی، تجهیز و توسعه مدارس استان یزد با حضورمعاون فنی و نظارت سازمان توسعه، تجهیز و نوسازی مدارس کشور، استاندار و مدیرکل آموزش و پرورش استان برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، معاون فنی و نظارت سازمان توسعه، تجهیز و نوسازی مدارس کشور در آیین تکریم و معارفه مدیران کل پیشین و جدید نوسازی، تجهیز و توسعه مدارس استان یزد اظهار داشت:  یزد یکی از برترین استان‌های کشور در ارتباط با شاخص‌های تعیین شده نوسازی مدارس است.

"داریوش ورناصری " تصریح کرد: یزد در بحث افزایش سرانه آموزشی و جذب اعتبارات نوسازی و تجهیز و توسعه مدارس در زمره استان‌های برتر کشور قرار دارد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه سالانه تعدادی از فضاهای آموزشی به آمار فرسوده ما اضافه می‌شوند که نیاز به تخریب و بازسازی دارند گفت: حضور خیرین یکی از مسائل بسیار مهمی است که حتما باید در برنامه‌های اصلی نوسازی، تجهیز و توسعه مدارس گنجانده شود.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته با وجود مشکلات و نیازمندی‌های زیاد، افزایش اعتبارات داشتیم به گونه‌ای که سال گذشته تخصیص اعتبارات ما حدود 110 درصد بوده و اعتبارات امسال هم نزدیک به دو برابر شده است.

معاون فنی و نظارت سازمان توسعه، تجهیز و نوسازی مدارس کشور بیان کرد: در ابتدای امسال ما در هشت استان کشور به شدت درگیر سیل بودیم و سه استان لرستان، خوزستان و گلستان به صورت بسیار ویژه درگیر این موضوع بودند.

"ورناصری "گفت: ما به دلیل همین سیل‌ها مجبور به اختصاص اعتبارات بسیار زیادی به این استان‌ها شدیم و خوشبختانه در این ایام شاهد افتتاح مدارس آسیب دیده بازسازی شده هستیم.

وی عنوان کرد: امسال برای شروع سال تحصیلی حدود یک هزار و 700 پروژه با 10 هزار کلاس درس را آماده بهره‌برداری کردیم که هفته آینده به صورت متمرکز افتتاح می‌شوند.

معاون فنی و نظارت سازمان توسعه، تجهیز و نوسازی مدارس کشور ادامه داد: در حال حاضر سرانه کشور به صورت میانگین پنج و دو دهم است در حالی که باید به ازای هر دانش‌آموز باید هشت و دو دهم باشد که نشان دهنده کمبود سه متری فضای آموزشی به ازای هر دانش‌آموز هستیم.

ورناصری تصریح کرد: در این زمینه یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید مد نظر باشد، حضور خیرین در این عرصه است و الان بیش از هر زمانی نیاز به مشارکت بیشتر خیران هستیم.

وی افزود: هر پروژه خیری که در استان شروع شود ما به صورت صد درصد قول تکمیل آن را می‌دهیم ولی اگر پروژه خیری جدیدی نداشته باشیم، اعتبارات ملی خیری را نمی‌توانیم به استان اختصاص دهیم.

وی ادامه داد: حدود 25 هزار کلاس داشتیم که گرمایش آنها با بخاری نفتی تامین می‌شد که امسال ان‌شاالله تا دو یا سه هفته آینده جشن جمع‌آوری این بخاری‌ها و به دنبال آن بحث جمع‌آوری مدارس خشت و گلی را برگزار می‌کنیم.

"ورناصری" گفت: استان یزد به واسطه وضعیت تاریخی که دارد مدارس خشت و گلی زیادی داشت و نزدیک به 60 مدرسه داشتیم که تخریب و بازسازی شد تا بتوانیم پایان استفاده از مدارس خشت و گلی در یزد و کشور را اعلام کنیم.

استاندار یزد نیز در ادامه گفت: بر خلاف آن چیزی که خیلی افراد تصورمی کنند استان یزد مشکلی در زمینه فضای آموزشی نداشته باشد، امروز درصد بالایی از مدارس استان یزد فرسوده است که باید تخریب و بازسازی شود.

"محمدعلی طالبی" تصریح کرد: علت این موضوع این است که خیلی از مدارس ما در مقطعی احداث شده که الان 40 یا 50 سال از آن زمان می گذرد و این موضوع فشار مضاعفی را بر اعتبارات دولتی ایجاد می‌کند .

وی یزد را سومین استان‌ با بیشترین نرخ مهاجرت پس از تهران و البرز دانست و گفت: از این جهت توجه به نیازهای جدید و دانش‌آموزان جدید بسیار ضروری است.

رئیس شورای آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد: در بحث تجهیزات مدارس هم مایه تاسف است که با همه اقدامات و فعالیت‌هایی که صورت گرفته، برای من به عنوان استاندار باور کردنی نیست که مدرسه‌ای در مرکز استان یزد با چنین محدودیت‌هایی مواجه باشد.

استاندار یزد تصریح کرد: با همه زحماتی که خیرین بزرگوار کشیدند و یکی از بهترین عملکردهای کشور را داشتند و همچنین با تمام تلاش‌هایی که برای جذب اعتبارات دولتی صورت گرفت ولی در عین حال مشکلات بسیار زیادی وجود دارد که روز به روزهم این مشکلات، موانع و محدودیت‌ها خودش را بیشتر نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: در شهر و استانی که همه مردم این انتظار را دارند که فرزندانشان با رتبه‌های بالا در دانشگاه حضور داشته باشند و بتوانند تحصیلات عالی خوبی انجام دهند، بحث هوشمندسازی مدارس و استفاده از تجهیزات پیشرفت بسیار مورد انتظار والدین دانش‌آموزان است.

"طالبی " بیان کرد: ارتباط تنگاتنگ با مجمع خیرین و خیرین مدرسه ساز در استان موضوعی است که حتما باید به صورت جدی مد نظر باشد و همه خیرین باید نوسازی مدارس را خانه خود بدانند و همه ظرفیت ها و شرایط هم باید برای حضور خیرین در این عرصه فراهم شود.

وی افزود: با توجه به حجم محدودیت‌ها و کمبودهایی که در فضاهای آموزشی استان یزد داریم، به نظر می‌رسد نیاز به یک جهاد مدرسه‌سازی خیرین داریم.

استاندار یزد عنوان کرد: باید زمینه‌ای فراهم شود تا سرمایه‌های خرد خیرینی که توانایی ساخت یک مدرسه کامل را به تنهایی ندارند فراهم شود و مدارس خیری با مشارکت تعداد بیشتر خیر احداث شود.

مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد نیز در ادامه با تاکید بر این که هیچ سیاستی در آموزش و پرورش نباید اجرا شود مگر اینکه در راستای تحقق سیاست‌های سند تحول بنیادین باشد گفت : یکی از نیازهای اصلی در حوزه آموزش خوب، تجهیزات و فضای استاندارد است.

" عباسعلی دانافر" افزود: نمی‌توان انتظار داشت که اهداف متعالی سند تحول اجرایی شود مگر اینکه دارای فضاها و تجهیزات به روز باشیم و بتوانیم از این ظرفیت به درستی استفاده نماییم.

وی با بیان اینکه اتفاقات بسیار خوبی در حوزه تجهیزات و فضا در استان و کشور رخ داده است گفت: در استان یزد علاوه بر اقداماتی که از سوی نوسازی مدارس صورت گرفت، مجمع خیرین مدرسه ساز هم اقدامات بسیار ارزشمندی انجام داده اند.

ایشان افزود: در 5 سال گذشته نزدیک به 200 میلیارد اعتبارات خیری جذب کردیم که این موضوع استان یزد را جزو رده‌های بالای کشور قرار داده است.

این مقام مسئول باشاره به اینکه نزدیک به 30 تا 35 درصد فضاهای آموزشی ما غیرایمن است گفت: با وجود اقدامات صورت گرفته باید تلاش بیشتری شود تا بتوانیم تمام فضاهای آموزشی استان را استاندارد کنیم.

دانافر گفت:مهاجر پذیری استان یزد سبب شده در چند سال اخیر شاهد رشد جمعیت دانش‌آموزی باشیم و این نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد تا بتوانیم مشکلات پیش رو را به خوبی مدیریت کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد با بیان اینکه مطابق برنامه ششم توسعه، باید 50 درصد دانش‌آموزان را به رشته‌های مهارتی هدایت کنیم گفت: اکنون این رقم در استان یزد 38 درصد است که نسبت به میانگین کشوری بالاتر است اما حتما باید به 50 درصد برسد.

دانافر خاطرنشان کرد: برخی از هنرستان‌های یزد سابقه‌ای بسیار طولانی دارند و تجهیزات آنها دچار فرسودگی و کهنگی شده‌اند که حتما باید نسبت به تجهیز این هنرستان‌ها به امکانات جدید اقدام لازم انجام شود.

گفتنی است دراین مراسم "جواد ذاکر" به عنوان مدیر کل نوسازی ، توسعه وتجهیز مدارس استان یزد معرفی شد و از زحمات " محمد رضا عارفی" تقدیر به عمل آمد.

 

آدرس کوتاه :