نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

اسکان 97-1

پایگاه اسکان نوروزی 

 

آدرس : ابركوه - بلوار امام خميني (ره) - اداره آموزش و پرورش     

 

تلفن :  03532820551 -  03532825804     

 

 

نقشه شهرستان ابرکوه

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   شهرستان ابرکوه

ابرکوه یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است که در مرکز ایران و در محدوده استان یزد واقع می‌باشد. هم اکنون آثار باستانی بسیار زیادی از روزگاران گذشته در این مکان بجای مانده‌است که نشان از وجود تمدنی بیاد ماندنی و قدیمی دارد.

مردم ابرکوه فارس بوده و به زبان فارسی رایج با لهجه ابرقویی سخن می‌گویند و بسیاری از واژه‌ها و ترکیبات زیبای فارسی را در گویش خود حفظ کرده‌اند.

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان ابر کوه در سال ۱۳۹۵، برابر با ۵۱۱۰۳ نفر بوده‌است.

در زمينه كشاورزي، عمده ترين سطح زير كشت ابركوه مربوط به گندم، و پسته دومين محصول عمده این شهرستان است. از محصولات باغي ابركوه مي توان زردآلو ، انار و انگور را نام برد.

سوابق و پيشينه تاريخي:


از نظر تقسيمات كشوري، ابركوه قبلاً جزئي از شهرستان يزد از استان اصفهان بوده (تا سال 1332) و سپس در سال 1332 به استان فارس (شهرستان آباده) ضميمه گرديد. درسال 1367 اين شهر به عنوان بخشي از شهرستان تفت از استان يزد درآمد و در سال 1373 طبق آخرين تقسيمات كشوري مستقلاً يكي از شهرستانهاي يزد با مركزيت ابركوه گرديد. 
از آنجا كه اين شهر ابتدا در پاي كوه ساخته شده، آن را «برِكوه» مي گفتند (كنار كوه) كه در گويش مردم به «ابركوه» تبديل شد و پس از ورود اسلام اين نام نيز مانند بعضي نامهاي ديگر در گويش عربي، كاف به قاف تبديل و «ابرقو» خوانده شده است. نهايتاً در سال 1350 اين شهر به صورت رسمي «ابركوه» ناميده شد.

 

 

اماکن تاریخی و گردشگری ابرکوه:

مسجد جامع ابركوه بامحراب گچبری بسیارعالی به صورت چهار ایوان وحیاطی مستطیل شكل و دارای دهلیزها، شبستانها و متعلقات دیگر است. قسمتهایی از این مسجد مربوط به قبل ازاسلام و قسمت هایی هم مربوط به دوره سلجوقی وحكمرانی مغول است.

مسجد بیرون منزلگاه علی بن موسی الرضا(ع) است كه در مسیر حركت امام رضا (ع) از مدینه به مرو (مشهد مقدس ) در 17 آبان ماه سال 195 هجری شمسی برابر با هشتم ربیع الاخر سال 201 هجری قمری می باشد .

گنبد عالی ابركوه یكی از سالم ترین، مستحكم ترین و زیباترین بناهای قرن پنجم است كه از بناهای سنگی دوره دیلمیان ویكی ازنفایس هنر معماری ایران می باشد و بر كوهی مشرف بر جاده ابركوه به بخش بهمن با ارتفای 22 متر و ضخامت دیوار 2 متر از سنگ و ساروج (چاروگ) ساخته شده است .

این بنا آرامگاه امیرعمید الدین شمس الدوله دیلمی و مادرش از طایفه هزاراسب بوده كه بدستور فرزندش فیروزان در سال 448 هـ ساخته شده است .

گنبد سنگی هگ ابركوه به عنوان یكی از جاذبه های مهم گردشگری كه با مصالح سنگ نیمه تراش و گچ بنا شده و دارای چهار در ورودی و چهار ضلعی كه مربوط به قرن هشتم هجری است و تماما از سنگ سفید ساخته شده است .

یخچالهای ابركوه هم از آثار تاریخی است كه به شكل مخروطی بنا شده است كه در گذشته محل انبار یخ برای تامین فصل تابستان بوده اند كه با ارتفاع حدود 20 متر است و سطح آن گودتر از سطح زمین است.

آرامگاه عزیزالدین نسفی یكی دیگر ازبناهای تاریخی ، فرهنگی ابركوه است كه دردوره سلجوقیان درقرن پنجم وششم هجری بنا شده است .

عزیزالدین نسفی در نسف خوارزم بدنیا آمد سپس به بخارا رفت و در ادامه به خراسان، اصفهان و فارس عزیمت نمود و دست آخر در ابركوه سكونت گزید و به تدریس و تالیف پرداخت و مقصد القصی، زبده الحقایق ، بیان التنزیل ، منازل السائرین ، اصول و فروع ، كشف الحقائق و انسان كامل از تالیفات وی می باشد كه به نوشته خودش كتاب انسان كامل را در دوران تدریس در مسجد جامع ابركوه به رشته تحریر در آورده است.

خانه آقازاده ابركوه نمادی از هنرمعماری اسلامی وسنتی ایران زمین و مربوط به دوره قاجار است كه در بافت قدیم دروازه میدان واقع گردیده و از نظرمعماری و بكارگیری عناصر معماری سنتی ایران درخور توجه است. این بنا با 851مترمربع مساحتی بصورت حیاط مركزی بوده و عمارت در سه جبهه به منظور استفاده در فصول مختلف سال استقرارپیدا كرده است و بادگیر دوطبقه وكلاه فرنگی آن با ارتفاع 18متر و مساحت 18مترمربع كه در نوع خود بی نظیر است و در دهانه این بادگیر 19عدد دریچه تنظیم هوا وجود دارد كه با بادگیر دومی هماهنگی و ارتباط دارد. این بادگیر می‌تواند تنظیمات هوا را حتی در زمانی که هیچ بادی نمی‌وزد، انجام دهد. دركنار آن یك كلاه فرنگی با تزئینات مقرنس كاری بسیار زیبا وجود دارد.

بادگیر وكلاه فرنگی به ترتیب حكم خنك كردن(كولر) ونور رسانی(نورگیر) فضای زیرین و تالارخانه را انجام می دهند.

از سال ۱۳۹۳، اسکناس‌های ۲۰هزار ریالی با طرحی از نمای این خانه تاریخی منتشر شده‌است.

خانه سالاری (صولت) ازجمله بیوت ارزشمند تاریخی است و قدمت این خانه به دوران قاجاریه برمی گردد و در حال حاضر این خانه كه موزه مردم شناسی است در آن صدها اشیاء بسیار نفیس و با ارزش مردم شناسی جمع آوری شده است.

درخت سرو 4500 ساله ابركوه یكی از آثار طبیعی جهان و بزرگترین موجود زنده روي زمین با ۲۵ متر ارتفاع ۱۸ متر محیط و ۵٫۱۱ متر اندازه دور تنه كه همچنان شاداب است. دانشمندان و كارشناسان داخلي و خارجي از این درخت به عنوان كهنسال ترین درخت جهان یاد می كنند و الكساندر روف دانشمند روسي عمر آن را بیش از چهار هزار وپانصد سال تخمین زده است. برخی از افسانه‌ها، کاشتن آن را به زرتشت نسبت می‌دهند و برخی نیز به یافث (پسر نوح).